Statki powietrzne w najnowszych przygodach Bonda

0
15274
Egzotyczne wakacje

Jako wielki miłośnik Bonda nie byłbym sobą aby po premierze Spectre nie opisać występujących w najnowszych przygodach agenta jego królewskiej mości statków powietrznych – prawdziwą gratką dla miłośników lubelskiego lotniska jest fakt iż jeden z nich jest ściśle związany ze świdnickim przedsiębiorstwem PZL Świdnik. Wszystkie wymienione maszyny możecie obejrzeć w materiale wideo francuskiej stacji Aeronews.

007
UWAGA poniższy tekst zawiera szczegóły fabuły więc jest niewskazany dla osób, które nie miały jeszcze okazji obejrzeć filmu Spectre.

Już w pierwszych minutach filmu jesteśmy dosłownie przyprawieni o zawrót głowy i szybsze bicie serca – wszystko za sprawą niesamowitych akrobacji wykonywanych na małej wysokości w Meksyku przez  lekki dwusilnikowy śmigłowiec Bölkow Bo 105 opracowany przez niemiecki koncern Messerschmitt-Bölkow-Blohm GmbH. Pilotażem maszyny zajmuje się 66 letni pilot-kaskader Chuck Aaron, który podczas końcowej sceny kiedy to Bond pikujący w dół miał wyprostować maszynę tuż nad ziemią zszedł tak nisko, że o mało nie zmiótł ekipy filmującej.

Bez tytułu
część z widzów nie mogła uwierzyć, iż sceny ze śmigłowcem to nie animacja komputerowa

Na poniższym filmiku możecie podziwiać popisy wąsatego pilota ze stajni Red Bulla.

Kolejną maszyną, którą przyjdzie pilotować (a właściwie roznieść w drobny mak) agentowi 007 to Britten-Norman BN-2 Defender w scenie pościgu w Austrii. Choć projekt tego brytyjskiego samolotu pochodzi z lat 60., kilkaset samolotów BN-2 Islander jest nadal użytkowanych przez komercyjnych przewoźników. Armia brytyjska i służby policyjne w Wielkiej Brytanii również korzystają z tego samolotu do dziś. Numer boczny samolotu użytego w filmie to OE-FZO które można rozszyfrować jako własność Franza Oberhausera, głównego przeciwnika Bonda.

150119-britten-norman-b2n-islander
jak widać pościg samolotem można prowadzić nie tylko w powietrzu

Pojawienie się śmigłowca ze stajni firmy Agusta Westland nie powinno nikogo dziwić – współpraca producentów filmu oraz brytyjsko-włoskiego koncernu zaczęła się już w filmie Skyfall. AgustaWestland AW109 stanowi nieodłączną część sceny finałowej w Londynie i używana jest przez głównego przeciwnika Bonda. Jako ciekawostkę dodam, iż przednia, środkowa i tylna część kadłuba, belka ogonowa, belki łączące, statecznik produkowane są w PZL Świdnik. Warto też wiedzieć również, iż w finałowych scenach filmu pt. Tylko dla twoich oczu ( 1981), gdy do kryjówki Kristatosa ( Julian Glover) Orlego Gniazda leci generał Gogol (Walter Gotell ) widać na burcie śmigłowca MI-2 logo świdnickich zakładów. Pilotowany przez inżyniera Czesława Dyzmę popularny „czajniczek” – jak mówią pieszczotliwie o nim piloci – został sprowadzony na potrzeby filmu prosto z Warszawy.

AW109LUH
śmigłowiec AW 109 został przez Bonda zestrzelony podczas krótkiego pościgu w Londynie i zmuszony jest awaryjnie lądować na moście Westminster
Tylko dla twoich oczu - 1981 - logo świdnickich zakładów na śmigłowcu MI-2
Tylko dla twoich oczu – 1981 – logo świdnickich zakładów na śmigłowcu MI-2

Film opowiadający historię udziału polskiego pilota Czesława Dyzmy w filmie “Tylko dla twoich oczu”.

Na koniec zostawiłem akcję marketingową meksykańskich linii Interjet – na jej potrzeby dwa Airbusy A320 zostały przyozdobione logo filmu.

Meksykańskie linie Interjet przygotowały specjalne malowane dla 2 swoich Airbusów A320
Meksykańskie linie Interjet przygotowały specjalne malowanie dla 2 swoich Airbusów A320
opracowano na podstawie materiałów
http://www.jamesbondlifestyle.com/comment/19082
http://wyborcza.pl/1,75475,19146315,spectre-krecil-polski-operator-jak-robi-sie-bonda-za-300.html#BoxGWImg
http://www.airspacemag.com/daily-planet/airplanes-james-bond-180957171/?no-ist
http://www.travelpulse.com/news/airlines/mexican-airline-interjet-flying-spectre-themed-planes.html
http://www.telemagazyn.pl/artykuly/najnowsza-flota-bonda-samochody-samoloty-helikoptery-w-spectre-46414.html
http://www.airspacemag.com/daily-planet/airplanes-james-bond-180957171/?no-ist

http://www.kurierlubelski.pl/aktualnosci/art/9066692,10-polskich-akcentow-w-serii-o-agencie-007-zdjecia,id,t.html

Leave a Reply