PLL ponownie uruchomiony

0
2074
Egzotyczne wakacje

Port Lotniczy Lublin wdrożył procedury bezpieczeństwa dotyczące ponownej organizacji pracy lotniska. Dedykowane wejście tylko dla pasażerów, obowiązkowe mierzenie temperatury i kabina oceny zdrowia – to tylko niektóre z wprowadzanych zmian. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i pracownikom lotniska, a także przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa. Loty z Lublina zostaną wznowione 17 czerwca. Pierwszą operacją po przymusowej przerwie będzie przylot samolotu z Eindhoven.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do terminala będą mogły wejść tylko osoby, które są pasażerami obsługiwanych rejsów (mają aktualną kartę pokładową) lub osoby sprawujące opiekę nad nieletnimi lub niepełnosprawnymi. Oznacza to, że obecnie nie będzie możliwości, aby w lotniskowej poczekalni przebywały inne osoby, np. członkowie rodzin, znajomi pasażerów, którzy chcieliby ich odprowadzić lub przywitać.

Główne drzwi do terminala, którym do tej pory wchodzili odlatujący, zostały czasowo wyłączone z użytku. Dedykowanym wejściem dla podróżnych stało się wejście od przystanku kolejowego, na którym zatrzymuje się szynobus. Tutaj pracownicy lotniska na specjalnie przygotowanym stanowisku będą weryfikowali, czy dana osoba ma uprawnienia, aby wejść do terminala (stanowisko będzie czynne 3h przed każdym rozkładowym rejsem).

Następnie pasażerów czeka przejście przez bramkę mierzącą temperaturę. Od wyniku pomiaru zależy dalsza ścieżka postępowania. Osoby, które mają temperaturę niższą niż 38°C mogą wejść i rozpocząć kolejne etapy odprawy. Natomiast podróżni z temperaturą równą lub wyższą niż 38°C będą kierowani do tzw. „kabiny oceny zdrowia”, gdzie przeprowadzana zostanie ponowna weryfikacja temperatury, ocena symptomów charakterystycznych dla COVID 19 i wywiad prowadzony pod kątem możliwości zarażenia się wirusem. Jeśli pasażer wykazuje objawy, a powtórne badanie temperatury potwierdzi pierwszy wynik, nie może on wejść do budynku i tym samym skorzystać z połączenia lotniczego.

Wdrożyliśmy wszystkie wytyczne dotyczące zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Zadbaliśmy także o kompleksowe przeszkolenie pracowników w tym zakresie. Zależy nam, aby każdy  z nich dysponował wiedzą i znał odpowiednie procedury postępowania, tak aby cały proces przebiegał szybko i komfortowo dla pasażerów. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla osób znajdujących się na terenie lotniska i wszystkie wytyczne realizowane są z myślą o nich – mówi prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin Krzysztof Wójtowicz.

Specjalne przepisy obowiązują także pracowników, którzy na teren Portu Lotniczego Lublin wchodzą oddzielnymi wejściami, nie mając tym samym kontaktu z pasażerami. Obowiązuję ich m.in. monitorowanie swojego stanu zdrowia i dezynfekcja miejsc pracy, przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków.

Wszystkie osoby znajdujące się w terminalu (pasażerowie i pracownicy) zobligowane są do noszenia maseczek oraz zachowania bezpiecznego dystansu. Władze lotniska zadbały  o dostęp do płynów do dezynfekcji rąk – w ogólnodostępnych miejscach ustawiono bezdotykowe dystrybutory. Ze względu bezpieczeństwa, zgodnie z zaleceniami, z użytkowania zostały wyłączone palarnie kabinowe, boiska do piłki plażowej oraz kąciki zabaw. Na stanowiskach odprawy, informacji, kontroli paszportowej oraz przy gate’ach zainstalowano ekrany ochronne. Aby przypominać o zasadach zachowania bezpieczeństwie, w terminalu pojawiły się materiały wizualne (naklejki, plakaty) oraz specjalne komunikaty dźwiękowe. To wszystko dla bezpieczeństwa podróżujących.

Leave a Reply