Podsumowanie działalności lotniska w 2015 roku oraz plany rozwojowe

2
1668
Egzotyczne wakacje

20151217_120204W dniu dzisiejszym odbyło się świąteczne spotkanie z mediami poświęcone podsumowaniu pracy lotniska w 2015 roku oraz noworocznym planom Spółki. Trzeci rok działalności lotniska śmiało możemy nazwać przełomowym i zakończonym dużym sukcesem. Świąteczna i “LUŹna” atmosfera sprzyjała dyskusjom oraz przedstawieniu planów na kolejne lata.

W krótkim wystąpieniu Pan Prezes Krzysztof Wójtowicz zwracał przede wszystkim uwagę na korzyści i oddziaływanie posiadania portu lotniczego na nasz region. Z kolei Pan Ireneusz Dylczyk – dyrektor handlowy PLL przedstawił bardzo ciekawą i merytoryczną prezentację z której pozwoliłem sobie pokazać slajd dotyczący najważniejszych wydarzeń mijającego roku.

Najważniejsze wydarzenia w 2015 roku
Najważniejsze wydarzenia w 2015 roku – największa niespodzianka to zwiększenia obszaru oddziaływania lotniska dzięki otwarciu mostu w Kamieniu nad Wisłą

Jeśli chodzi o podsumowania na koniec roku – PLL spodziewa się zamknąć rok z liczbą 265 500 pasażerów, zaś plany na rok 2016 wynoszą około 450 000 pasażerów.

Wiele miejsca podczas spotkania poświęcono na temat konieczności powiększenia terminala. Lotnisko rozpoczęło już odpowiednie przygotowywania, jednak projekt nie został jeszcze rozpoczęty (nie jest możliwe wykorzystanie starego projektu sprzed zmniejszenia) – oddanie powiększonego terminala możemy spodziewać się w sezonie letnim 2017.

Jako ciekawostkę podano, iż w obecnym roku odbyło się 12 przekierowań co stanowi o mniej o 25 % w porównaniu do roku ubiegłego. System ILS kategorii II, który jest w trakcie wdrażania powinien jeszcze tą ilość obniżyć – jego włączenie planowane jest na pierwszy kwartał 2016 roku.

Kolejną inwestycją realizowaną przez PLL wspólnie z PAŻP jest budowa nowej wieży kontroli lotów po stronie północnej stronie lotniska. Miejsce pod nią zostało już wybrane przez geologów PAŻP – jednak jej oddanie do użytku powinno mieć miejsce dopiero w 2017 roku.

2 KOMENTARZE

  1. Można spróbować lecieć Lufthansą z LUZ do Mediolanu z przesiadką we Frankfurcie. Wystarczy raz się odprawić, co jest dość wygodne. Nie wiem jednak jak jest z cenami biletów, ale chyba wychodzi nieco drożej niż Wizz’em i Ryan’em

Leave a Reply