Wystawa nowy poczet władców Polski w PLL

0
1327
Egzotyczne wakacje

Jeśli w najbliższym czasie zamierzacie skorzystać z usług Portu Lotniczego Lublin w związku z podróżą to na miejsce czeka Was miła niespodzianka. W dniu dzisiejszym (czwartek, 14 VI) o godz. 11:00 w terminalu lotniska nastąpi bowiem otwarcie wystawy „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko”. Zaprezentowana zostanie seria 49 portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego (1931-2013) zestawionych z rysunkami Jana Matejki (1838 -1893).

W uroczystym otwarciu weźmie udział prezes PLL Krzysztof Wójtowicz i dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO BP w Lublinie Jan Karwański.

Projekt Nowy poczet władców Polski został zainicjowany w 2004 roku przez Andrzeja Pągowskiego. W jego ramach wybitny polski grafik i portrecista – profesor Waldemar Świerzy, na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej, stworzył 49 portretów władców.

 

Do tej pory obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski był poczet powszechnie – choć nie do końca słusznie – kojarzony z Janem Matejko. Projekty Mistrza wykonane były w technice rysunku, pozbawione koloru              i dostosowane do ówczesnych możliwości drukarskich. W okresie późniejszym wizerunki te były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców.

 

Poczet ten publikowany jest od lat w podręcznikach, w seriach znaczków pocztowych, niezliczonej ilości pocztówek i różnych innych wydawnictw. Dla wielu ludzi, szczególnie młodych, wychowanych w kulturze nowoczesnych mediów i  współczesnych form graficznych może on być jednak archaiczny w swojej formie.

 

Dlatego chcieliśmy stworzyć nowatorskie, bardziej współczesne portrety władców Polski, połączone z częścią edukacyjną napisaną przystępnym językiem. Twórcą tych portretów jest znany grafik, profesor Waldemar Świerzy, najwybitniejszy twórca portretów Polaków w ostatnich latach, mający w swoim dorobku portrety sławnych aktorów i reżyserów, a także papieża Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Curie Skłodowskiej oraz wspaniałą serię „Giganci Jazzu”. Autorem soczystych, mocnych tekstów o władcach towarzyszących wystawie jest historyk Marek Klata.

 

Serdecznie zapraszamy

Leave a Reply