Górska spotterska z prawdziwego zdarzenia na LUZie

0
1137
Egzotyczne wakacje

Do tej pory najbardziej znaną górką służącą obserwacji statków powietrznych na LUZie była górka obok znaku miejscowości Świdnik Drugi Duży. Dzięki wspólnej akcji PLL jak i spotterów – miłośników lotnictwa dokumentujących swoją pasję na zdjęciach powstała nowa górka spotterska z prawdziwego zdarzenia.

Na koniec mam też dobrą informację dla wszystkich osób, które chciałyby zapoznać się z pracami lubelskich spotterów – do tej pory większość ich zdjęć publikowanych było na specjalistycznych portalach typu lotnictwo.net bądź zamkniętych forach. Z informacji posiadanych przeze mnie wynika, iż już niedługo zostanie przygotowana wystawa ich prac dostępna dla szerokiej publiczności.

fot. Jacek Sim
fot. Jacek Sim

 

Prace nad górką rozpoczęły się od wyboru miejsca. Pod uwagę brano przede wszystkim dostępność terenu oraz miejsce, z najlepszym widokiem pas startowy. Górka spotterska ma ok. 4 metrów wysokości, położona jest po południowej stronie pasa, w bezpiecznej odległości od terenu lotniska. Miejsce jest dostępne dla każdego obserwatora, który będzie chciał z bliska przyjrzeć się lądującym i startującym samolotom i uwiecznić to na zdjęciach. Wjazd na górkę znajduje się przy nowej drodze w stronę Janowic – zjazd z ronda przy drodze do Mełgwi.

– Cieszymy się, że władze Portu Lotniczego otwarte są na współpracę ze spotterami. Zdjęcia z naszego lotniska goszczą już na wielu galeriach lotniczych i są dodatkowym narzędziem promującym Port Lotniczy Lublin. Górka jest usytuowana wystarczająco wysoko, więc ogrodzenie nie jest dla nas żadnym problemem, żeby wykonać ciekawe ujęcia. Wzniesienie znajduje się niedaleko od punktu przyziemienia z kierunku 025, dzięki temu mamy szansę  uchwycić moment startu i lądowania samolotów – mówi Jacek Sim, reprezentant grupy lubelskich spotterów, który uczestniczył w pracach przy powstanie górki.

 

Budowa rozpoczęła się pod koniec sierpnia br. Port Lotniczy Lublin zapewnił środki techniczne m.in. sprzęt, dzięki któremu możliwe było odpowiednie ukształtowanie terenu. Natomiast spotterzy zajęli się wzmocnieniem górki, własnoręcznie ułożyli siatkę i posiali trawę. W przyszłości wybudowane zostanie ogrodzenie oraz barierki ochronne na szczycie górki.

Leave a Reply