Nowa wieża kontroli lotów już działa, ILS na finiszu

2
2486
Egzotyczne wakacje

Jak donosi Kurier Lubelski w dniu 6 czerwca doszło do przenosin kontrolerów do nowej wieży kontroli lotów. Zbudowana z modułów kontenerowych nowa wieża ma ma około 11 m wysokości (razem z masztem). Od starej jest zdecydowanie większa, posiada klimatyzację oraz zaplecze socjalne. Jej koszt wyniósł 7,5 mln złotych i został pokryty przez PAŻP. Jako ciekawostkę podano, iż w chwili obecnej jej obsługę stanowi 15 pracowników, którzy dojeżdżają do Świdnika z Rzeszowa. Muszą minąć około 2 lata aby przyuczani adepci z Lublina mogli rozpocząć samodzielną służbę na wieży.

20130613_145719
rzut oka na nową i starą wieżę

Przez Kuriera został przygotowany również materiał video – zapraszam do oglądania.

Na popularnym forum skyscrapercity pojawiły się również fotorelacje z ostatniego spotkania z dziennikarzami w Porcie Lotniczym Lublin. Poniżej prezentuję jedno z ujęć ze środka wieży autorstwa Pana Radka Kasprzaka.

we wnętrzu wieży
widok na urządzenia

 

Dodatkowo na podstawie oficjalnego komunikatu PAŻP dowiadujemy się o postępie prac przy budowie i wdrażaniu systemu ILS wspomagającego lądowania w trudnych warunkach. W tym przypadku czeka nas miała niespodzianka ponieważ już w lipcu tego roku zapowiadany jest koniec prac budowlanych przy systemie. Trzeba jednak zaznaczyć, że po zakończeniu procesu budowlanego, rozpocznie się proces wdrożenia operacyjnego. Potrwa on minimum 67 dni podczas których będą przeprowadzane testy niezawodności systemu a później czekają nas formalności związane z wpisami do Rejestru Lotniczych Urządzeń Naziemnych oraz publikację informacji o urządzeniu w Zbiorze  Informacji Lotniczych.

 

Za podesłanie informacji odnośnie tematów poruszanych w newsie bardzo dziękuję Panu Piotrowi Sup.

2 KOMENTARZE

  1. Fajnie to wygląda. Wieża zbudowana z modułów kontenerowych za…7,5 mln złotych. Dlaczego mi nie dali zlecenia na budowę tej wieży? 🙂

Leave a Reply