Nowe inwestycje w Porcie Lotniczym Lublin

2
1706
Anteny lokalizatora systemu ILS - źródło Wikipedie
Egzotyczne wakacje

Jak donosi serwis pasazer.com w ciągu najbliższych tygodni na lubelskim lotnisku zostanie oficjalnie uruchomiony system ILS kategorii drugiej. Obecnie działający system wspomagający lądowanie w trudnych warunkach atmosferycznych kategorii pierwszej umożliwia lądowanie, gdy podstawa chmur jest na wysokości nie niższej niż 60 metrów, a widzialność wzdłuż pasa wynosi co najmniej 550 m. Posiadanie urządzeń drugiej kategorii oznacza możliwość wykonywania operacji lotniczych przy widzialności do 350 m. Jak skrzętnie wyliczono w zeszłym roku ilość przekierowań wyniosła 12 sztuk i za sprawą systemu ich ilość powinna jeszcze się zmniejszyć co z kolei zwiększy atrakcyjność lotniska dla przewoźników oraz zredukuje ich koszty.

Drugą z inwestycji którą ma rozpocząć się na jesieni jest rozbudowa terminalu pasażerskiego. Ze względu na zapychającą się halę odlotów w okresach największego ruchu (jednoczesna odprawa pasażerów na 3 loty) konieczne jest jej powiększenie o 1500 mw.  Nowa część powstanie od strony wschodniej i kosztować ma ok. 5 mln. zł. Ukończenie prac zaplanowane jest na początek sezonu letniego w 2017 roku. Przetarg na przeprowadzanie prac ma zostać rozpisany do końca wakacji zaś pierwsze wizualizacje zmodyfikowanego terminala mają  pojawić się na jesień 2016.

20140628_123335
obecny kształt terminala widziany z powietrza – rozbudowana zostanie jego prawa strona

 

2 KOMENTARZE

  1. Rozbudowa terminalu jest ważna, ale jeszcze ważniejsze jest pozyskanie jakiejś linii łączącej LUZ z jakimś hubem w Europie, w “dogodnych godzinach przesiadkowych”. Warto o tym pomyśleć, po wycofaniu się Lufthansy.

Leave a Reply