Podsumowanie mijającego tygodnia

0
1435
Egzotyczne wakacje

Mijający tydzień przyniósł wiele wydarzeń i wiadomości dotyczących naszego lotniska, jednak z braku wolnego czasu nie udawało mi się Was na bieżąco o nich informować stąd też weekendowa publikacja podsumowania mijającego tygodnia na Lataniu z Lublina.

20130816_095426Na pewno najważniejszym wydarzeniem było oficjalne uruchomienie w dniu 17 października systemu ILS kategorii I wspomagającego lądowanie w trudnych warunkach atmosferycznych.  Niestety zaledwie na dzień przed zakończeniem procedury testowej i certyfikacji a więc 16 października miało miejsce pierwsze w tym sezonie przekierowanie. Lot RYR9524 linii Ryanair na trasie Londyn (STN) – Lublin (LUZ) z powodu mgły musiał wylądować w Warszawie. Co prawda chyba raz pierwszy w historii podlubelskiego portu samolot po takim manewrze jak gdyby nigdy nic przyleciał po czekających pasażerów bezpośrednio z Warszawy do Lublina i odleciał zgodnie z planem do Londynu.

Pierwsze w tym sezonie przekierowanie
Możemy być pewni że działający system ILS w przyszłości zmniejszy znacząco ilość takich operacji na LUZie

Dodatkowo na inaugurację działania ILSu zostały przeprowadzone ćwiczenia sytuacji w której samolot zjechał z drogi kołowania na trawiastą część lotniska. Sprawdzane były m.in. możliwości ratownicze Portu Lotniczego Lublin, poziom wyszkolenia ratowników, gotowość operacyjno-techniczną Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. Pozorowana akcja była również dobrą okazja aby zweryfikować funkcjonowanie systemu łączności i wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi służbami.

W ćwiczeniach pod nazwą „Samolot 2013”, oprócz Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej i Służby Ochrony Lotniska wzięły udział m.in.: policjanci z Komendy Wojewódzkiej, Powiatowej i Miejskiej, strażacy z  Komendy Wojewódzkiej, Miejskiej i Powiatowej, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe, prokuratura, psychologowie, straż graniczna i urząd celny.
W ćwiczeniach pod nazwą „Samolot 2013”, oprócz Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej i Służby Ochrony Lotniska wzięły udział m.in.: policjanci z Komendy Wojewódzkiej, Powiatowej i Miejskiej, strażacy z Komendy Wojewódzkiej, Miejskiej i Powiatowej, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe, prokuratura, psychologowie, straż graniczna i urząd celny.

Po garści wydarzeń z lotniska przyszedł czas na lekturę prasy. Pierwszy z artykułów opublikowany w serwisie Money.pl  przywołuje moim zdaniem kontrowersyjną wypowiedź Pana Jacka Krawczyka wiceprzewodniczącego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Nie marnujmy pieniędzy na budowę kolejnych regionalnych lotnisk, które będą przynosiły tylko straty

Szybko jednak za pośrednictwem dziennikarzy Gazety tą wypowiedź skonfrontowano z zupełnie odmiennym poglądem prof. Jan Burnewicza z Uniwersytetu Gdańskiego, kierownika Katedry Badań Porównawczych Systemów Transportowych

W Polsce rezerwa na rynku lotniczym to 15 mln pasażerów rocznie. Pozytywnym przykładem jest nowy Port Lotniczy Lublin – Świdnik, który latem 2013 r. odprawiał ponad 20 tys. pasażerów miesięcznie

Na koniec pozostawiłem doniesienia odnośnie możliwości uruchomienia połączenia na Wschód i Zachód z naszego lotniska. Połączenie do Niemiec z Ukrainy z międzylądowaniem w Lublinie to bardzo ciekawy pomysł jednak na razie pozostaje on tylko w sferze marzeń.

Leave a Reply